Ryzyko ciąży przy stosowaniu antykoncepcji

Witam, w 3 tyg brania tabletek anty zapomnialam o dwoch z rzedu obie wzielam z ponad 15 godzinnym opznieniem. Z chlopakiem wspolzylam dwa razy do konca we mnie w te dni. Jakie jest ryzyko ciazy

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Zależy to od rodzaju przyjmowanych tabletek, jednak większość producentów zaleca stosowanie przez 7 dni dodatkowej antykoncepcji w przypadku opóźnienia przyjęcia tabletek >12h. Nie można jednoznacznie oszacować ryzyka ciąży w Pani przypadku, jest ono jednak bardzo niskie (zakładając, że obie tabletki były opóźnione o 15h, a nie, że pominięte zostały 2 tabletki z rzędu).

Lek. Marta Gryszkiewicz

Ryzyko ciąży jest realnie podwyższone, gdyż tak duże opóźnienie w przyjęciu dwóch z rzędu tabletek antykoncepcyjnych mogło doprowadzić do spadku stężenia hormonów i w efekcie niepełnego zabezpieczenia. Wskazana wizyta kontrolna u ginekologa.