Staranie się o dziecko przez 6 miesięcy

Witam, mam 32 lata, jestem kobietą. Od 6 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Mam już 2 dzieci, są to chłopcy w wieku 12 i 6 lat, planujemy 3, ale niestety nie udaje się. Sprawdzam, kiedy mam dni płodne, i wtedy próbujemy, ale 8,9 dni przed okresem zaczynają boleć mnie piersi, wtedy już wiem, że nie zaszłam w ciążę. Mieliśmy czas, kiedy mąż miał wolne, był wypoczęty i też nic. Zaczynam już wątpić, że nam się uda. Byłam nawet u ginekologa, ale nic konkretnego nie powiedział, okres mam regularny, trwa 5 dni. Mam też ostatnio biały śluz, nie wiem, czy od czasu jak staramy się o dziecko. Proszę o jakąś radę, co mam robić dalej, dziękuję i czekam na odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Urodziła już Pani dwójkę zdrowych dzieci, więc jest Pani w o wiele lepszej sytuacji, niż  kobiety, które po trzydziestce starają się o pierwsze dziecko. O ile nie zdarzyły się Pani w przeszłości jakieś rozległe stany zapalne dróg rodnych (np. zapalenie przydatków), to najprawdopodobniej nie powinno być kłopotów z poczęciem trzeciego dziecka. Po prostu musi Pani dać sobie czas. Należy pamiętać, że z upływem lat może być troszkę trudniej z poczęciem dziecka - poprzednie dzieci rodziła Pani w najodpowiedniejszym czasie na macierzyństwo, mając 20 i 26 lat.

Para zdrowych ludzi może starać się bez skutku o dziecko nawet do roku i nie jest to patologia (niektórzy mówią nawet o dwóch latach...). Za staranie się uznaje się współżycie 3-4 razy w tygodniu. Dopiero, gdy minie rok, trzeba poszukać pomocy lekarza.
Proponuję, aby przestali się Państwo "starać" o dziecko - po prostu proszę nie stosować żadnej antykoncepcji i cieszyć się seksem. Proszę spojrzeć na to tak: inni muszą się zabezpieczać, a Państwo nie potrzebują zawracać sobie głowy prezerwatywami i pigułkami. Dzidziuś pojawi się z czasem.

Pozdrawiam!