Stentowanie tętnicy udowej lewej

Mam 64 lata i zwężoną na 70% tętnicę udową lewą; t.t udowe powierzchowne zakontrastowane prawidłowo na całym przebiegu, drożne, zmienione miażdżycowo, zwłaszcza w kanałach przywodzicieli, lewa z krótkoodcinkowym zwężeniem ok. 70% na dł. 10mm w odległości ok. 200 mm od jej odejścia od t.t udowej wspólnej (prawa na tej samej wysokości zwężenie 50% na dł. 10mm.) Chirurg skierował mnie na stenty lewej nogi. (Termin 25.01. 2012). Biorę C*** 3 fort i M*** i udało mi się rzucić palenie. Zmniejszył mi się dyskomfort chromiania przestankowego tj. przedtem po 300-400m ból nad lewą kostką nie pozwalał mi dalej iść i musiałem się zatrzymać; teraz mam po kilkuset metrach stężenie-zmęczenie w lewym udzie i mogę nadal (wolniej) iść. Do zabiegu mam również zakwalifikowane żylaki na prawej nodze - łydka (w lewej miałem usunięte kilka lat temu). Bardziej mi dokucza prawa noga - kurcze (biore magnez). Wg wyczytanej kwalifikacji mam stopień II a - do leczenia farmakologicznego, a nie do zabiegu. Proszę więc o odpowiedź: 1. Czy decydować się na stenty w lewej nodze (słyszę o różnych powikłaniach i jest poprawa)? 2. Jeśli nie to jakie leczenie farmakologiczne i inne stosować - kontynuować ? 3. Czy mogę pierw usunąć żylaki na prawej nodze, a z lewą tętnicą poczekać? Serdecznie pozdrawiam i proszę o radę.

Pytanie zadane 28-11-2011r. o 13:59
lek. Tomasz Stawski porady udziela lek. Tomasz Stawski

specjalista chirurgii ogólnej.

Porada eksperta

Radziłbym postąpić zgodnie z zaleceniami chirurga naczyniowego. Zwężenia 70% tętnicy udowej powierzchownej jest istotne hemodynamicznie i na pewno żadne postępowanie zachowawcze nie poprawi jej stanu, a wręcz ryzyko nagłego zamknięcia się tej tętnicy jest ogromne (wykrzepienie w miejscu zwężenia lub zator). Założenie stentu w zwężone miejsce w tej tętnicy zabezpieczy Pana przed wszelkimi powikłaniami związanymi z nagłym niedokrwieniem kończyny dolnej. Myślę, że o wiele bardziej ryzykownym byłoby nie zabezpieczyć tego zwężenia tętnicy niż w stosunku do tego ma się ryzyko samego zabiegu stentowania. Dlatego radziłbym także najpierw zabezpieczyć odpowiednie krążenie tętnicze w lewej kończynie dolnej, a dopiero potem zająć się leczeniem operacyjnym żylaków kończyny dolnej prawej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie farmakologiczne żylaków może najwyżej zlikwidować objawy z nimi związane, ale nigdy nie doprowadzi do ich zniknięcia. Proszę w tej sprawie stosować się ściśle do zaleceń chirurga naczyniowego.

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (1)

Wyloguj
~ana
~ana

Witam. Od lat choruję na miażdżycę, przeszłam zawał w wieku 49 lat. Teraz mam 57 y wstawione stenty w obu kończynach. W 2009 w prawej a w tym roku w lewej. W sercu nie mam, ponieważ z przyczyn anatomicznych nie udało się wstawi c, jedynie było balonikowanie w dwóch krytycznych miejscach.
Moje pytanie....prawa noga niestety ponownie bardzo boli przy chodzeniu już po 50 metrach. Przypuszczam, ze stent niestety zatkał się. Czy jest możliwe udrożnienie założonego stentu? Boję się, ponieważ wiem , jakie wiąże się z tym ryzyko. Czy można mieć pełną narkozę ? Nie wiem czy inaczej jestem w stanie to znieść. Tomograf mam na koniec lutego przyszłego roku.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Co to jest miażdżyca aorty? Jakie są skutki tej choroby?

Witam serdecznie. Właśnie dowiedziałam się, że kilka dni temu moja mama (57lat) źle się czuła,...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Utrata świadomości a zmiany miażdżycowe

Opiszę pokrótce swoją sytuację. Straciłam przytomność dwukrotnie w nocy, jak wstałam...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Bóle podudzia u osoby w starszym wieku

Kobieta lat 92. Od grudnia 2011 roku narzekająca na bóle podudzia - rana. Leczona zachowawczo...

lek. Tomasz Stawski Porady udziela lek. Tomasz Stawski specjalista chirurgii ogólnej.
Zespojenie kostki nogi a miażdżyca

Ponad 20 lat temu miałem operację i zespojenie kostki nogi lewej. Kilka tygodni po operacji...

lek. Tomasz Stawski Porady udziela lek. Tomasz Stawski specjalista chirurgii ogólnej.
Zwapnienia aorty i tętnic biodrowych

Wynik badania TK - zwapnienia w ścianie aorty brzusznej i tt biodrowych wspólnych. Co...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Nerwowość i agresja u chorego na miażdżycę

Mój tata mówi do siebie tak głośno, że nie zwraca uwagi na otoczenie. W tych...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij