Stres odczuwany w grupie dużej ilości osób

Witam mam problem . ciągle czuje stres w większej liczbie osób , ciągle myślę ze coś mogę żle zrobić to mi przeszkadza w pracy nawet gdy chce przejsc na diete i kupić ciemny chleb myśle ze za moimi plecami ktoś bedzie to komentował ze jest za drogo itp , niemoge równierz automatycznie rozmawiac z drugim człowiekiem nawet nie wiem co mam powiedziec :( prosze o porady i pomoc z góry dziekuje Robert

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Opisane przez Pana trudności są związane z lękiem społecznym, który objawia się przeżywaniem znaczącego dyskomfortu psychicznego i zakłóceń normalnego zachowania w sytuacjach społecznych interakcji.
Jak Pan sam zauważa okupione jest to dużym napięciem wewnętrznym i stanowi przyczynę wielu problemów w sferze społecznej (utrudnia kontakty, powoduje wycofywanie się), w sferze poznawczo-emocjonalnej (zniekształca obraz świata i samego siebie, wyzwala objawy zamartwiania się i poczucie zagrożenia, zaburza koncentrację i myślenie przez co utrudnia wykorzystanie swoich możliwości, obniża samoocenę) oraz w sferze fizjologicznej (napięcie mięśniowe powoduje trudności w mówieniu i oddychaniu, niezręczność ruchów, pocenie się, suchość w ustach).
W tego typu przypadkach zaleca się psychoterapię, w ramach której odbywa sie praca nad korygowaniem myśli samokrytycznych, nad przezwyciężaniem nawyku koncentracji na sobie w relacjach społecznych oraz nauka radzenia sobie z objawami niepokoju poprzez ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne.

Podobne objawy występują w wypadku fobii społecznych. W związku z tym może Pan sobie z tymi trudnościami poradzić rozpoczynając psychoterapię - polecam terapię poznawczo-behawioralną, która ma jedne z lepszych efektów w leczeniu zaburzeń lękowych (do jakich należy właśnie fobia). Pozdrawiam.