Szczepienie i nawracające infekcje a starania o dziecko

Witam, Mam 25 lat i niedawno zaczęliśmy się starać o dziecko, a ze względu na powracające infekcje zdecydowałam się na szczepionkę. Początkowo stwierdził iż szczepienie można wykonywać w ciąży wiec zbytnio się nie przejmowałam terminem szczepienia a naszymi staraniami. Jednak podczas szczepienia pani pielęgniarka stanowczo odradzała szczepienie jeśli nie jestem pewna czy nie jestem w ciąży (wynik testu -negatywny) Stąd moje pytanie: czy szczepienie może się odbyć na początku ciąży?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepień. W tym okresie nie zaleca się szczepienia szczepionkami żywymi, ponieważ istnieje teoretyczne ryzyko przeniesienia drobnoustroju szczepionkowego na płód. W ciąży nie powinno podawać się szczepionki przeciw następującym chorobom zakaźnym:
- odrze, śwince, różyczce,
- ospie wietrznej,
- gruźlicy.
W uzasadnionych sytuacjach w ciąży można szczepić szczepionkami inaktywowanymi.