Ustalenie daty porodu z OM

Zawsze mialam nieregularne miesiaczki. Lekarz okreslil wiek plodu na podstawie crl,poniewaz po dacie ostatniej miesiaczki ustalenie bylo niemozliwe. Czy jezeli lekarz okreslil wiek plodu na podstawie badania usg i dnia 24 marca stwierdzil 6 tydz1d to czy moge wykluczyc ze do zaplodnienia doszlo 22 lutego?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ wiek ciąży podaje się wg daty ostatniej miesiączki (czyli 6 tyg. i 1 dzień od daty ostatniej miesiączki w przypadku regularnych miesiączek - na tej podstawie kalibrowane są aparaty do USG). W tym przypadku można więc uznać, że od momentu zapłodnienia zarodek ma 4 tyg. i 1 dzień (+/- 10%).