Ustalenie przyczyny niedokrwistości

Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu morfologii krwi: żelazo - 23 hemoglobina - 9.6 hematokryt - 31.1% MCV - 78.0 fl MCH - 24.1 pg MCHC - 31.0 g/dl RDW - 17.6% HDW - 2.88 g/dl CHCM - 31.0 g/dl CH - 24 pg płytki krwi - 329 tys/ul MPV - 9.8 fl PDW - 69.8% PCT - 0.32% Jestem 40-letnią kobietą, czy mam powody do zmartwień. Bardzo dziękuję za pomoc.

Witam! Niestety przedstawione wyniki nie zawierają wartości referencyjnych dla danego laboratorium, w związku z tym odniosę je do wartości standardowych. Przedstawiony niekompletny wynik morfologii krwi sugeruje niedokrwistość mikrocytarną (obniżone parametry takie jak: hemoglobina, hematokryt, MCH, MCHC, MCV; podwyższone RDW). Niestety nie napisała Pani jednostek przy stężeniu żelaza w związku z tym trudno ocenić ten parametr, gdyż w zależności od jednostek normy są różne. Jednakże, że przy takim obrazie układu czerwonokrwinkowego można spodziewać się obniżonego stężenia żelaza, a tym samym wydaje się, że całość sugeruje niedokrwistość z niedoboru żelaza. W związku z tym wskazane jest podjęcie leczenia poprzez suplementację żelaza w preparatach zleconych przez lekarza. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, ale konieczna jest szybka wizyta u lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny zbada Panią oraz zleci ewentualne badania dodatkowe, ponieważ oprócz leczenia wskazane jest ustalenie przyczyny niedokrwistości, którą mogą być np. obfite miesiączki, nieprawidłowe żywienie czy choroby. Pozdrawiam serdecznie!