Wysoka gorączka i osłabienie - jakie mogą być powody?

Witam. moj roczny synek (wcześniak urodzony w 35 tygodniu ciąży) 3 tygodnie temu złapał katar, który trwa do dziś. Po kilku dniach pojawił się  kaszel-jakby odksztuszanie wydzieliny z nosa, a po 2 tygodniach dostał bardzo wysokiej goraczki-40 stopni. Gorączka ta spadla po podaniu środka przeciwgorączkowego, ale 38,5 pojawiała sie przez następne dwa dni zaraz po skończeniu się  działania środka zbijającego temperaturę. Pani na pogotowie powiedzieli że dziecko osłuchowo jest zdrowe, zbijać temp i iść po weekendzie(2 dzień gorączki -sobota) do swojego pediatry. Lekarz po 3 dniach zbadał osłuchowo dziecko i stwierdził że jest ok, temp już nie było i pewnie to trzydniówka. Niestety nie było żadnej wysypki wiec to raczej nie trzydniówka....Mały dostał jedynie syropki na kaszel: P*** i D***. 4 dni po ustąpieniu gorączki nadal je podaje ale synek jest wyraźnie osłabiony, bardzo szybko się  męczy i śpi jakieś 5 godzin na dobę więcej niż do tej pory. Ogólnie jest apatyczny. Co może być przyczyna? proszę o rade, bo widzę że mimo osłuchowo jest ok to moj synek zachowuje się jak nie ON...a w przychodni jak nie ma zapalenia oskrzeli albo płuc to wszystko inne jest bagatelizowane...Z góry dziękuję za pomoc

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Opisane przez Panią objawy są bardzo niecharakterystyczne. Najprawdopodobniej wskazują jednak na infekcję wirusową układu oddechowego. Leczenie takich infekcji polega na stosowaniu środków objawowych w postaci leków przeciwgorączkowych, przeciwkaszlowych czy wykrztuśnych. Infekcje tego typu trwają zwykle około 7 dni. Następnie zaś objawy powinny ustąpić. Oczywiście zarówno w czasie infekcji, jak i po niej, dziecko może zachowywać inaczej czy być osłabione.
Jeżeli jednak stan dziecka ulegnie pogorszeniu lub dołączą się inne objawy, proszę skonsultować się z lekarzem pediatrą.