Wysoki testestoron -migrena

Witam, mam 19 lat 167 cm wzrostu i ważę 50 kg. Od 7 roku życia cierpię na migreny (pierwszy okres 7 lat), zazwyczaj pojawiają się w okolicach okresu, mam masę rozstępów na pośladkach, od jakiś dwóch lat maleją mi piersi, okres mam regularny(27-28 dni), ale tylko jeśli stosuję przez pierwszy tydzień tabletki z fitoestrogenami (pueraria mirifica, soyfem), jeśli nie wezmę to spóźnia się od 7 do 20 dni plus gwarantowana migrena. Dochodzą do tego jeszcze napady gorąca po przebudzeniu (szczególnie odczuwalne tuż przed i tuż po pierwszym dniu cyklu) i raz na miesiąc taki napad kończy się migreną. Mam cienką skórę na dłoniach, wydaje mi się że podczas zaciśnięcia pięści widzę kostki. Ręce to moja najchudsza część ciała. Leczę się na depresję (sertralina 1 x 50 mg), miewam różne wahania nastrojów i często słyszę, że widzę coś, co nie miało miejsca plus problemy z zasypianiem. Ciśnienie około 140/80 i puls, w stanie spoczynku średnio 105 uderzeń na minutę. Dodatkowo od co najmniej 4 lat mam problem z nadmiernym owłosieniem. Ciemne włosy rosną nad górną wargą i na brzuchu. Te w miejscach intymnych odrastają bardzo szybko. Moja siostra ma podobne objawy, tyle, że migrena pojawia się u niej rzadziej tj . raz na 4 miesiące (moja siostra 14 lat). Aha i tarczycę 2 lata temu badałam i TSH wychodzi w okolicach 1. Robiłam w 3 dniu cyklu badania: FSH: 8.26 mIU/ml LH: 2.20 mIU/m ESTRADIOL: 35 pg/ml SHGB: 45 nmol/l ANDROSTENDION: 9.62 ng/ml TESTOSTERON: 85 ng/dl DHEA BĘDĘ MIEĆ 5 MAJA, A NA 17 OH-PROGESTERON NIESTETY NIE STARCZYŁO SUROWICY. Proszę o pomoc.
19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dotychczasowe wyniki badań niestety nie są dla Pani najlepsze. Ze względu na liczne parametry odbiegające od normy konieczne jest wykonanie pozostałych zleconych badań i jak najszybsza konsultacja endokrynologiczna.

Jak słusznie Pani zauważyła ma Pani podwyższony poziom testosteronu (wg niektórych tabel w górnych granicach normy) przy bardzo wysokim poziomie androstendionu i obniżonym poziomie estradiolu. Choć wyniki LH i FSH są w normie, to ich stosunek znacząco odbiega od normy. Prawidłowo stosunek LH/ FSH wynosi około 1. W Pani przypadku współczynnik ten wynosi 0.26. Jest to bezwzględne wskazanie do rozpoczęcia jak najszybszej diagnostyki zaburzeń hormonalnych w celu włączenia właściwego leczenia.

Zarówno przytoczone objawy (rozstępy na pośladkach, hirsutyzm, cienka skóra, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia depresyjne, bezsenność) jak i wysoki poziom androstendionu przemawia za zaburzeniami wydzielania hormonów kory nadnerczy.

Obniżony stosunek LH/ FSH może przemawiać za zaburzeniami przysadki mózgowej.

Do prawidłowej interpretacji wyników badań należy poczekać na oznaczenie pozostałych parametrów.
Tak jak wspomniałam wcześniej uzyskane wyniki powinna Pani pokazać endokrynologowi, który skieruje Panią na szczegółowe badania. Zapewne będzie miała Pani wykonany test hamowania z deksametazonem. Wskazane będzie wykonanie badania obrazowego nadnerczy.

Pozdrawiam.