W jakim dniu cyklu najlepiej zbadać progesteron, LH i FSH?

Proszę o interpretację wyników. Wykonałam badane androstendion,ponieważ podejrzewam u siebie zaburzenia hormonalne. Strasznie wypadają mi włosy, nie mogę pozbyć się trądziku już od 6 lat, mam włoski na brzuchu,plecach, twarzy i klatce piersiowej. Androstendion wykonany w 9 dniu cyklu: wyszło 3,21 norma 0,30-3,30. Testosteron w normie. W jakim dniu cyklu najlepiej zbadać Progesteron,LH,FSH ? Proszę o pomoc.

Lek. Tomasz Budlewski

Juz odpowiadałem chyba na Pani pytanie. Badania FSH, LH, progesteron estradiol, wykonuję się głownie przy zaburzeniach płodności, zaburzeniach miesiąćzkowania, jeśli nie występują u PAni takie problemy proszę nie wykonywać badań i nie tracić pięniedzy... Najpierw morfologia, proszę lepiej pójść w tym celu do endokrynologa, który zbada banią zbierze wywiad i zaleci już konretne badania. Takie wykonywanie badań na oślep nic nie wnosi tylko niesie koszty.
Tutaj odp na Pani pytanie:
Badania w kobiecej niepłodności związanej z zaburzeniami owulacji to:
- w 10 dniu cyklu: estradiol, LH i FSH
- w 13 dniu cyklu: estradiol, LH i FSH
- w 21 dniu cyklu: PRL, testosteron i progesteron

Wyniki prawidłowe to:
- stosunek LH/FSH w 10 dniu cyklu równy 1
- narastanie stężenia Estradiolu między 10 a 13 dniem cyklu od 20 do 480 pg/ml
- stężenie progesteronu > 8ng/ml i prawidłowe stężenie PRL i testosteronu

Sama Pani widzi że te badania mają związek z zaburzeniami płodności.