Zabieg usunięcie narzędzia pozostawionego w kanale zęba

Witam. miałam leczenie kanałowe zęba, w trakcie leczenia pękło jakieś narzędzie to było ok.2,5 miesiąca temu . Obecnie zaczełam odczuwać pobolewanie podczas przygryzania i silny ból podczas jedzenia i picia gorących napoi. dentysta przepisał mi antybiotyk,gdy rozmawiałam z nim na temat usunięcia tego kawałka narzędzia stwierdził że jeśli zdecyduje się na usunięcie narzędzia to mogę stracić zęba czy to prawda?? gdzie mogę poddać się zabiegowi usunięcia narzędzia i jaki to jest koszt?

Leczenie kanałowe, jak każde inne wiąże się z ryzykiem powikłań. Jednym z nich jest złamanie narzędzia .Dalsze rokowanie zależne jest min. od etapu leczenia , w którym narzędzie się złamało, czyli czy kanał był już wyczyszczony . Możliwość wyjęcia takiego narzędzia zależy od miejsca złamania, jeżeli jest złamane np. w zakrzywionym kanale , w części przywierzchołkowej to jest to praktycznie niemożliwe , gdyż wymagałoby ogromnej utraty tkanek zęba , która mogłaby doprowadzić do perforacji ściany . Najlepiej byłoby , aby zbadał ząb specjalista endodonta, który na podstawie rtg i korzystając ze swojego doświadczenia oceni sytuację. Należy szukać w swojej okolicy , w internecie na pewno znajdzie Pani takie informacje. Powodzenia

Witaj,
Usuniecie narzedzia nie zawsze jest mozliwe i nie zawsze jest wskazane wlasnie ze wzgledu na zbyt duza utrate tkanek zeba zeby do niego sie "dowiercic". Niekiedy proba dotarcia wiertlami do narzedzia moze spowodowac tak duze oslabienie zeba, ze zab moze pęknąć, moze zostac "przedziurawiony" czyli sperforowany i wtedy taki zab bardzo zle rokuje- czesto jest do usuniecia. Jesli narzedzie jest zlamane przy wierzcholku niekiedy korzystniej jest odciac taki wierzcholek "resekcja korzenia" niz usuwac narzedzie przez korone zeba. Bardzo rzadko samo narzedzie jest przyczyna dolegliwosci bolowych, najczesciej przyczyna bolu jest infekcja bakteryjna w zebie, ktorej nalezy sie pozbyc by zab nie dawal dolegliwosci bolowych, nawet z pozostawionym narzedziem w korzeniu.