Zanik okresu a stosowanie leku Kontracept

Mam 19 lat. Nie mam okresu od kilku miesięcy Lekarz przepisał mi Luteine na wywołanie okresu ale nie pojawia sie już prawie drugi tydzień . Miałam zacząć brać kontracept 1 dnia okresu. Czy moge zacząć brać go skoro okres sie nie pojawia. ?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli miesiączka nie wystąpi po Luteinie powinna Pani ponownie skonsultować się ze specjalistą ginekologiem. Konieczna będzie bowiem dokładniejsza diagnostyka, która pozwoli ustalić przyczynę braku miesiączki. A propos Konraceptu, sugerowałabym by wstrzymała się Pani z jego przyjmowaniem do czasu konsultacji ze specjalistą ginekologiem. Ponadto proszę pamiętać, że jeśli przyjęłaby Pani Kontracept niezależnie od krwawienia, to pierwszy cykl uznajemy za niezabezpieczony.

Jeżeli nie udało się wywołać miesiączki po podaniu progesteronu, proponuję ponowną wizytę u ginekologa w celu odtworzenia cyklu i stwierdzenia dlaczego brak miesiączki. Tabletki może Pani zacząć stosować po uzyskaniu miesiaczki.