Zapalenie zatok a tabletki Atywia

Witam, od paru miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne Atywia. Ze wzgledu na zapalenie zatok trafiłam do szpitala. Tam podawali mi paracetamol i ibufen pare razy dziennie oraz antybiotyk w kroplowce. Po wyjsciu ze szpitala dostalam antybiotyk Zinnat 500. Nie przyjmuje juz paracetamolu, ani ibufenu od tygodnia , a antybiotyk skonczył mi się wczoraj. Czy te leki mogly oslabic dzialanie antykoncepcji i czy przez najblizsze dni musze stosowac dodatkowe zabezpieczenie?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Skuteczność antykoncepcyjna powinna być zachowana na prawidłowym poziomie, gdyż substancje zawarte w tych lekach nie wpływają na antykoncepcję. Zwykle jednak radzi się aby w takcie i tydzień po antybiotykoterapii stosować dodatkowe zabezpieczenie.