Zdrowy styl życia a słodycze u 15-latka

Witam, mam 15 lat (171 cm, 59 kg). Na co dzien odzywiam sie zdrowo, od kilku lat nie jem wcale fast-foodów. Lubie sport, 3 x w tygodniu chodze na zumbe ktora trwa 1h, do tego 3h w tygodniu szkolny WF, kprocz tego rolki, bieganie, plywanie podczas spotkan ze znajomymi. Czy jesli bede poswiecac na sport ok 7 h tygodniowo, moge sobie pozwolic na kawalek ciasta, lody, czy czekolade raz na jakis czas? Ile powinam zjadac kalorii dziennie i czy powinnam je liczyc, czy po prostu jesc, gdy czuję głód?
15 LAT ponad rok temu

Witam. To naturalne, że czasem masz ochotę na małe odstępstwo od codziennej zdrowej diety, nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz w tygodniu pozwolić sobie na ulubiony smakołyk. Najważniejsze, aby nie była to duża porcja słodyczy, najlepiej też, żeby były one domowej roboty. Można też sięgnąć po gorzką czekoladę, czy zrobić deser z owocami. Dodatkowo Twoja masa ciała jest w normie i jeśli tylko Twoje codzienne posiłki są regularne i nie przekraczasz dziennej zalecanej przy Twoich wymiarach kaloryczności diety, małe odstępstwo nie powinno być dla Ciebie „szkodliwe”. Pamiętaj tylko, aby porcję słodyczy jeść w ramach posiłku np. na podwieczorek. Twoje dzienne zapotrzebowanie to około 2100-2300 kcal, nie musisz jednak liczyć kalorię, ale staraj się jeść około 5 posiłków dziennie – nie przejadaj się, jedz 3 główne posiłki i 2 przekąski (owoc, garstka orzechów lub jogurt naturalny). Pamiętaj o tym, aby jeść produkty sezonowe i wybierać nieprzetworzone dania (unikaj gotowych dań, gotowych kanapek do kupienia, słodkich bułek na II śniadanie, fast foodów i słodkich napojów oraz jogurtów i serków smakowych). Pozdrawiam