Badanie EKG i wskazania do dalszej diagnostyki

Proszę o interpretację badania ekg. Czy powinienem zrobić jakieś dodatkowe badania?

Witam! Interpretacja EKG: Oś pośrednia serca (normogram). Rytm zatokowy miarowy o częstości 91/min. Odstęp PQ 0,16 s. Zespół QRS 0,8 s, niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hissa (IRBBB). Bez zmian w zakresie odcinka ST i załamka T. Wykonane EKG spoczynkowe nie uwidoczniło żadnych istotnych nieprawidłowości np. zaburzeń rytmu, które mogłyby tłumaczyć odczuwane dolegliwości. Niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hissa nie ma znaczenia klinicznego i mieści się w zakresie normy. W tej chwili nie ma wskazań do wykonywania bardziej szczegółowych badań. Aczkolwiek z uwagi na odczuwane objawy warto rozważyć wykonanie badania 24-godzinnego, czyli Holtera-EKG. Badanie to mogłoby uwidocznić ewentualne zmiany w obrębie czynności elektrycznej serca w nocy czy w sytuacjach gdy odczuwa Pan dolegliwości. Opisywane dolegliwości mogą mieć różne przyczyny (nadczynność tarczycy, zaburzenia elektrolitowe), ale wydaje się, że najbardziej prawdopodobną przyczyną może być nadmierny stres lub zaburzenia lękowe (nerwica). Proponuję porozmawiać o problemie z lekarzem rodzinnym, który zbierze dokładny wywiad oraz zbada Pana fizykalnie. W razie wątpliwości zleci badanie TSH oraz jonogram. Pozdrawiam serdecznie!