Kobieta

Witam. Moje pytanie dotyczy badania MR głowy. Przyczyną, dla której zostałam skierowana na takie badanie, były epizody niedokrwienia mózgu oraz zaburzenia widzenia w jednym oku w postaci zaniewidzenia połowiczego (ubytki w polu widzenia), falowanie obrazu oraz incydent całkowitego zaniewidzenia. Badanie MR głowy miało być przeprowadzone z kontrastem (tak było napisane na skierowaniu). Na skierowaniu lekarz kierujący nie wpisał wszystkiego, napisał tylko zaburzenia widzenia. Moje objawy niedokrwienia przez neurologa zostały zdiagnozowane jako przemijające niedokrwienie mózgu (TIA). Lekarz przeprowadzający badanie MR nawet nie spytał z jakiego powodu robię badanie. Badanie przeprowadził bez kontrastu, a na moje pytanie dlaczego, stwierdził, że w czasie badania widzi, czy potrzebny jest kontrast (po 5 min badania !!!). Lekarz przeprowadzający badanie, ponieważ już było późno, ewidentnie nie ukrywał, że się spieszy. Myślę, że lekarz kierujący na badanie dobrze wie, dlaczego kazał zrobić badanie z kontrastem. Badanie oczywiście nie wykazało nieprawidłowości, jednak nie jestem przekonana co do jakości wykonanego badania. W moim przypadku jakie badania powinnam wykonać? Oraz jak powinno być zrobione prawidłowe badanie MR?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Niestety, nie napisała Pani swojego wieku - diagnostyka może się różnić w zależności od wieku pacjenta.

Rzeczywiście tak jest - w czasie badania obrazowego głowy ostateczna decyzja, czy podać kontrast należy do radiologa. Dlatego zdarza się, że iż mimo wskazania na skierowaniu przeprowadzone jest tylko podstawowe badanie. Trudno dyskutować, czy to jest dobrze, czy nie, nie znając dokładnie całej sytuacji.

Ze wstępnych badań, dobrze by było: odbyć konsultację z okulistą w celu zbadania dna oka oraz pola wiedzenia, wykonać usg doppler przepływu w tętnicach dogłowowych, badania biochemiczne krwi, m.in. morfologia, lipidogram, układ krzepnięcia.

Jeżeli jest Pani młoda osobą, warto zastanowić się nad zasadnością badania wywołanych potencjałów wzrokowych (oczywiście  w czasie konsultacji z  neurologiem), można również wykonać badanie EEG.

Dalsza ewentualna diagnostyka - w zależności od wyników badań, od obrazu klinicznego oraz od odchyleń w badaniu neurologicznym.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Rezonans magnetyczny – Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem obrazowym zmian chorobowych w ciele pacjenta. Tomografia rezonansu magnetycznego jest wykonywana głównie w diagnostyce mózgu, tj. w celu wykrycia takich schorzeń, jak wady wrodzone, guz mózgu, zmiany zapalne tkanki mózgowej, zmiany demielinizacyjne, zmiany naczyniowe mózgu (angio MRI mózgu).

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach