Czy chwilowe zaburzenie widzenia barw jest czymś niepokojącym?

Witam. Mam 57 lat. Mam problem z okiem. Będąc nad morzem na plaży, leżąc oczywiście z zamkniętymi oczami, nagle uległam dziwnemu zjawisku. Zobaczyłam tło koloru ciemno czerwonego z plamami szafirowymi. Gdy usiadłam i się rozejrzałam zobaczyłam twarz osoby, która w połowie miała kolor bardzo silnego pastelowego koloru żółtego i takie same duże plamy rozsiane były w koło na piasku. Po chwili zjawisko to ustąpiło. Pragnę nadmienić, że w związku z chorobą serca (migotanie przedsionków) dość często mam zaburzenia widzenia w jednym oku w postaci falowania obrazu, ubytku w polu widzenia oraz raz miałam zaniewidzenie całkowite. Czy jest jakiś związek między tymi zdarzeniami? Miałam zrobione jakiś czas temu badania okulistyczne i stwierdzono, że zaburzenia widzenia wynikają z przyczyn naczyniowych.

Redakcja abcZdrowie

Zaburzenia widzenia mogą mieć przyczyny neurologiczne lub okulistyczne. Przemijające zaniewidzenie całkowite wiąże się z przejściowym zaburzeniem dopływu krwi do mózgu. Ubytki w polu widzenia też mają swoje podłoże w uszkodzeniu mózgu, najczęściej naczyniopochodnego, czyli wynikającego z niedokrwienia lub wylewu krwi do mózgu. Tego rodzaju zaburzania wymagają diagnostyki neurologicznej – wykonania rezonansu magnetycznego głowy, USG Doppler tętnic dogłowowych, a w razie potrzeby także badania (rezonansu lub tomografii) z opcją angio, obrazującego naczynia łuku aorty.

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czym spowodowane były opisane przez Panią zaburzenia widzenia barw, choć wydaje się, że nie wyglądają typowo jak zaburzenia naczyniowe. Problemy z widzeniem barw mogą występować w niektórych chorobach neurologicznych, jak migrena czy stwardnienie rozsiane, ale nie są ich jedynym objawem i trudno bez innych charakterystycznych dolegliwości dopatrywać się tych chorób u Pani.

Zdarza się, że zaburzenia widzenia barw spowodowane są zmieniającym się natężeniem oświetlenia. Nawet jeśli miała Pani w przeszłości wykonywaną diagnostykę okulistyczną i neurologiczną to myślę, że jeśli opisywane objawy będą się utrzymywać, powinna Pani ponownie skonsultować się z lekarzem neurologiem i okulistą.