Ból brzucha po prawej stronie pępka

Witam. Jestem kobietą w wieku 20 lat. Może zacznę od początku... Od 2 lat biorę antykoncepcję, D** ponieważ mam problemy z trądzikiem. Zawsze brałam normalnie czyli jeden miesiąc i 7 dni przerwy, ale jakieś półtora miesiąca temu postanowiłam wziąć 1 listek za drugim ponieważ miałam ważne spotkanie akurat gdy miała mi wystąpić miesiączka a gdyż mam dosyć bolące wolałam brać dalej i się od tego uchronić. Chciałabym podkreślić, że nie wzięłam od razu następnego dnia tylko zrobiłam jeden dzień przerwy i dopiero następnego zaczęłam brać nowy listek. Jakoś po 3 tyg. byłam u dermatologa i przepisał mi I*** (20mg) rano i wieczorem (to silny lek na trądzik z pochodną witaminy A). Od tamtego czasu troszkę mnie mdli, ponoć na początku może występować ten objaw przy tym lekarstwie. Ale od pewnego czasu boli mnie brzuch pod pępkiem i bardziej z prawej stronie, nie jakoś dramatycznie, ale go odczuwam, oraz prawy jajnik. Muszę też napisać, że moja miesiączka pojawiła się we właściwym czasie, ale mniej obfita niż zwykle, brzuch bolał mnie bez zmian. Jeśli chodzi o ciążę to w zasadzie wykluczam ponieważ uprawiałam stosunek dopiero 2 tyg. brania nowego listka (2 listka gdy brałam dwa listki za sobą z dniem przerwy) antykoncepcji i zrobiłam test i wyszedł negatywny. Proszę o pomoc! Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry!
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam.

Zacznę od przypomnienia, iż lek który Pani bierze jest teratogenny. Oznacza to, że jeśli zajdzie Pani w ciążę w trakcie jego zażywania lub kilka miesięcy po, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało wady wrodzone. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie antykoncepcji równolegle z preparatami retinoidów.

Co do Pani objawów to mogą być one spowodowane przez ten lek. Może on powodować zmiany w pracy nerek, wątroby i jelita grubego. Często powodują zaparcia. Gdyby objawy się nasilały, proszę się zgłosić do lekarza.

Pozdrawiam.