Ból pleców - na co wskazuje wynik rtg?

Witam. Mam 19 lat. Jestem mężczyzną. Od dwóch tygodni odczuwam ból pleców w okolicy lędźwiowej - po prawej stronie. Ból ten promieniuje w kierunku uda. Ból odczuwam od momentu upadku (niewysokiego) na plecy. Ból nasila się po wykonaniu jakiegokolwiek wysiłku i uniemożliwia poruszanie się. Miałem wykonane rtg kr. L-S, wynik: Niewielka prawoboczna skolioza z rotacją osi długiej w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Kątowo ustawiona kość krzyżowa. Poza tym kr. L-S radiologicznie bez zmian patologicznych. Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

W przypadku urazu kręgosłupa zazwyczaj pojawiają się dolegliwości bólowe. Dodatkowo, wykazane u Pana w badaniu RTG skrzywienie kręgosłupa, samo w sobie może powodować bóle, niezależne od dolegliwości pojawiających się po urazie. Korzystny jest fakt, że w badaniu RTG nie uwidoczniono złamania. Bóle kręgosłupa mogą utrzymywać się nawet do kilkunastu tygodni po urazie, zwykle mają one stopniowo coraz mniejsze nasilenie. Myślę, że w Pana przypadku ważne jest zadbanie o oszczędzający tryb życia i unikanie wysiłku fizycznego przez kilka tygodni. Z uwagi na skrzywienie kręgosłupa, w przyszłości wskazana byłaby rehabilitacja (skierowanie do Poradni Rehabilitacyjnej może otrzymać Pan od lekarza rodzinnego).