Bóle ręki od łokcia w dół

Witam, Od kilku dni boli mnie prawa ręka od łokcia w dół. Ból jest duży boli mnie w środku jakby żyła lub kość. Niekiedy w nocy budzę się z całą ścierpniętą dłonią . jest to uciążliwe bo jestem praworęczna chodzę do szkoły i muszę pisać notatki. dodam że mam 18 lat nie nosze mega ciężkich rzeczy ale niekiedy jak coś niosę w prawe ręce to muszę uważać by to nie spadło mi z ręki bo gdy boli ciężko mi coś trzymać. Co to może być? Moja babcia ma reumatyzm i też ma trudności z trzymaniem przedmiotów i ma często bóle rąk i nóg. Ja mam jednak 18 lat, a moja babcia dużo, dużo więcej. Czy więc w moim wieku może zdarzyć się reumatyzm? A może to coś innego? Bardziej poważnego?

Witam Serdecznie
Powyższe objawy mogą świadczyć o zespole bruzdy nerwu łokciowego, ale aby potwierdzić postawioną diagnozę proponuję konsultacje z lekarzem neurologiem, gdyż na odległość i bez kontaktu z Panią nie mogę stwierdzić co jest przyczyną powstającego bólu.
Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

jeżeli doświadczane przez Panią dolegliwości są dla Pani uciążliwe (a patrząc na opis Pani problemu raczej są), to wskazane byłoby odwiedzenie lekarza. Powodem bólu pojawiającego się w dalszej (dystalnej) części kończyny górnej mogą być bowiem problemy zarówno ortopedyczne, jak i neurologiczne.

Przedstawiony przez Panią opis jest dość krótki i na jego podstawie raczej ciężko jest wysunąć jakieś konkretniejsze podejrzenia co do tego, dlaczego pojawiają się u Pani tego rodzaju dolegliwości bólowe. Konieczne byłoby przede wszystkim uściślenie wywiadu lekarskiego (ważne byłyby m.in. takie informacje, jak to, czy kiedykolwiek wcześniej doświadczyła Pani jakiegoś urazu kończyny górnej, czy choruje Pani na jakieś schorzenia przewlekłe a także to, czy stosuje Pani regularnie jakiekolwiek leki).

Niebagatelną rolę w znalezieniu przyczyny Pani dolegliwości z pewnością miałoby również badanie przedmiotowe kończyny górnej. Podczas takiego badania możliwe, że lekarz byłby w stanie wykryć jakieś nieprawidłowości, których istnienie u Pani doprowadziło do opisanych problemów.

Istnieje również możliwość, że konieczne byłoby wykonanie u Pani jakichś badań, np. zdjęcia RTG kończyny górnej. Na takowe badanie potrzebne jest jednak skierowanie, dlatego też rzeczywiście powinna się Pani po prostu udać do lekarza. Na początku mogłaby Pani udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, a jeżeli okaże się, że konieczne jest skonsultowanie się z jakimiś innymi specjalistami, to lekarz rodzinny pokieruje Panią do odpowiednich specjalistów.