Brak podzielności uwagi u 26-miesięcznej córki

corka ma 26 miesiecy. Od urodzenia jest o bardzo zywym dzieckiem.szybko zaczela chodzic, sklada juz zdania.Jest madra dziewczynka choc nadpobudliwa ruchowo. Reaguje na polecenia typu przynies, wyrzuc itp ale czesto nie reaguje jak ja wolam lub zadam pytanie itp jak jest zajeta zabawa lub oglada bajke to moge mowic 20 razy i zero reakcji dopiero jak powiem glosniej lub kucne przed nia to wtedy zwroci namnie uwage choc . tak jakby sie wylaczala albo nue miala podzielnej uwagi.

Zachowanie córeczki jest jak najbardziej naturalne. Dziecko 2-letnie, zwłaszcza aktywne ruchowo i poznawczo, ma bardzo małą podzielność uwagi. Dzieci koncentrują się na tym, co w danym momencie jest dla nich najciekawsze i stopniowo uczą się zarówno podzielności uwagi, selekcjonowania dochodzących bodźców na ważniejsze i mniej ważne i wydłużania czasu koncentrowania uwagi na wykonywanej czynności. Proces ten będzie trwał jeszcze parę lat. Jeżeli chce pani "wygrać" z bajką lub innym ciekawym zajęciem pochłaniającym większość uwagi córeczki - trzeba pomóc jej przenieść uwagę. Aby Pani komunikat został usłyszany proszę, tak jak Pani wspomniała, kucnąć przy dziecku - powiedzieć "popatrz na mnie", skupiając na sobie jej wzrok - przekazać komunikat - a na koniec upewnić się czy dziecko zrozumiało poprzez pytanie np. "Co masz zrobić?". Z własnych doświadczeń z telewizorem, mogę polecić chwilowe przyciszenie lub wyłączenie:) Jeżeli jednak ma Pani czasem wrażenie, że mimo skupienia córeczki na Pani komunikatach, nie reaguje ona na pytania czy prośby, zwłaszcza kierowane z większej odległości i cichym głosem, być może warto skonsultować to z pediatrą, a następnie udać się na konsultację do laryngologa, żeby nie przeoczyć ewentualnych zaburzeń słuchu. Pozdrawiam.