Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa - i co dalej?

Witam.

Właśnie dowiedziałam się że moja ciąża bliźniacza jest jednokosmówkowa i dwuowodniowa. Nie mam jednego pytania, czuję jedną wielką pustkę bo nic nie wiem jedynie to co czytam, w związku z tym proszę o pomoc.

Co powinnam zrobić, od czego zacząć, gdzie się leczyć? I to chyba jest dla mnie najważniejsze gdzie powinnam się leczyć? Nie zarzucam nic lekarzom ani mojemu ginekologowi ani innym. Po prostu chciałabym zapewnić jak najlepszą opiekę moim maluszkom.

Jestem w 12 tyg. ciąży do chwili obecnej badania są w porządku. Maleństwa są identyczne, mają 4,36 cm. Lekarz powiedział że to jak będzie przebiegała ciąża to "loteria". Jedyne zalecenia to badania prenatalne w ciągu 2 tygodni i kolejna wizyta 30.12.2010 roku. Czytam tak wiele artykułów na temat ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej i zagrożeń z nią związanych....czuję jedną wielką pustkę..... Wszędzie poruszana jest kwestia wyboru ośrodka referencyjnego? Mieszkam w woj. śląskim.

Wybrałam prywatny szpital położniczo - ginekologiczny ale mam wątpliwości nie do samego szpitala, tylko do tego czy nie powinien to być specjalistyczny ośrodek a jeśli tak to jaki?? Czy dobrze czytam, że ciąża bliźniacza jednokosmówkowa to 0,4 % ogółu ciąż?? Będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi, jakiejkolwiek porady. Bardzo na to liczę. Ilona

Redakcja abcZdrowie

Po pierwsze proponuje zachować jak największy spokój. Wysoki poziom stresu z pewnością nie wpłynie korzystnie na przebieg ciąży. Najważniejsze jest by regularnie zgłaszała się Pani do lekarza prowadzącego i stosowała do jego zaleceń. Rzeczywiście obecność jednej kosmówki nie jest korzystna, jednak pozytywne jest to, że owodnie są dwie. Nie jest powiedziane, że tak ciąża zawsze przebiega nieprawidłowo. Ważne jest by do porodu doszło w ośrodku o co najmniej drugim (z trzech możliwych) stopniu referencyjności.