Ciąża z chłopakiem niepełnosprawnym: Czy to możliwe?

Witam. Mam na imię Katarzyna i mam 22 lata. Mój mąż ma 30 i chcielibyśmy mieć dziecko! Niestety on jest niepełnosprawny i ma porażenie czterokończynowe tzn. nie rusza żadną częścią ciała i nie ma czucia! Niepełnosprawny jest już od 12 lat. Czy jest jakakolwiek możliwość i nadzieja, że możemy mieć dziecko? Bardzo proszę o odpowiedź i serdecznie dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dysfunkcje seksualne u osób z porażeniem czterokończynowym to szerokie spektrum zaburzeń obejmujące zarówno sferę fizyczną jak i psychiczną. W tej dziedzinie dokonał się jednak w ostatnich latach znaczny postęp i ocenia się, że tetraplegicy mogą prowadzić satysfakcjonujące życie seksualne, a większość z nich przy zastosowaniu odpowiednich technik medycznych może doczekać się potomstwa. Pierwszym problemem, jaki może dotyczyć mężczyzn z tetraplegią to zaburzenia erekcji. Mimo że dość często występuje erekcja odruchowa, to często nie jest ona wystarczająca do prowadzenia współżycia. Medycyna oferuje więc szereg metod leczenia zaburzeń erekcji. Skuteczne są zarówno metody farmakologiczne jak i operacyjne. Drugi problem to zaburzenia ejakulacji czyli wytrysku. W tej materii z dużym powodzeniem stosuje się metodę mechanicznej stymulacji żołędzi, a w razie jej niepowodzenia elektroejakulację. W ostateczności plemniki można pobrać drogą aspiracji z nasieniowodów. Uzyskanie nasienia to jednak dopiero początek. Największy problem stanowi bowiem obniżenie jego jakości. Ze względu na mniejszą ruchliwość plemników i krótszy czas ich przeżycia konieczne okazuje się zastosowanie zapłodnienia pozaustrojowego lub mikroiniekji plemnika do cytoplazmy komórki jajowej. W zależności od tego, jakie zaburzenia występują u Pani męża należy zastosować odpowiednią terapię. Konsultacją takich pacjentów zajmują się specjalistyczne ośrodki leczenia niepłodności.