Co mam robić z ręką po skaleczeniu szkłem?

Przedwczoraj w nocy pocharatałam sobie rękę na szybie. Rana jest od zewnątrz na nadgarstku i jest dość głęboka, ale raczej nie do szycia. Dziś zorientowałam się że w ramie jest mały kawałek szkła (wcześniej myślałam że to po prostu skóra już martwa, odstająca co trochę jej ścięło na początku rany). Próbowałam odmoczyć ranę i wyciągnąć szkło penceta, niestety bezskutecznie. Szkło wydaje mi się że jest bardziej wbite w zgrubiała lekko przycięta skórę na ranie, a nie centralnie w niej, ale pewna nie jestem. Czy powinnam udać się do jakiegoś lekarza z tym, czy jest możliwe że to szklo samo wypadnie lub uda mi się je wyciągnąć gdy rana trochę się przygoi?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ciało obce z rany powinno być niezwłocznie usunięte przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Obrażenie należy jak najszybciej pokazać lekarzowi na izbie przyjęć lub też można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie do chirurga. Specjalista dokładnie zbada ranę, oczyści, usunie wszelkie ciała obce oraz zaaplikuje odpowiednie środki przeciwzapalne. Ponadto po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem zdecyduje, czy należy zastosować kurację przeciwtężcową.

Fragment szkła, który Pani zauważyła w rozcięciu, może nie być jedynym zalegającym tam odłamkiem. Jeżeli ciało obce pozostanie w nadgarstku, istnieje ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, takich jak infekcje czy stan zapalny, stopniowo obejmujące różne struktury budujące przedramię, np. mięśnie, ścięgna i kości, co w konsekwencji spowoduje uszkodzenia aparatu ruchowego.

Wbrew przekonaniom niektórych ludzi, że organizm sam z czasem wydali z sobie ciało obce, istnieje duże ryzyko, że nieusunięty fragment ostrego szkła nadal będzie się stopniowo zagłębiał w powłoki ciała, powodując ból, dyskomfort i krwawienia podskórne.

W celu zwiększenia wiedzy tematycznej proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tezec-po-rozcieciu-skory-przez-stluczone-szklo,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-po-wbiciu-szkla-w-stope,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ropna-wydzielina-po-ranie-ze-szklem-w-palcu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.