Co mogą znaczyć tego typu zmiany na ciele?

Witam, od kilku miesięcy na ciele pojawiają mi się małe czerwone i płaskie wybroczynki (nie bledną po ucisku, mają 1 mm do 3mm), znikają po trzech, czterech dniach. Nie mam żadnych innych objawów. Ostatnio zauważyłam też takie u męża i córki 3 letniej. Oni tak że nie mają żadnych objawów. Nie przechodziliśmy infekcji. Do jakiego lekarza się zgłosić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który – jeśli zajdzie taka potrzeba – pokieruje Państwa dalej, do konkretnego specjalisty.

Przyczyn pojawiania się zmian na ciele jest bowiem wiele i mogą one świadczyć o różnych jednostkach chorobowych. Skoro zmiany na skórze pojawiły się zarówno u Pani, u męża, jak i córki, to najprawdopodobniej czynnik wywołujący je jest ten sam.

Być może jest to alergia na proszek lub płyn do prania, który Państwo stosują lub uczulenie na jeden z wspólnych kosmetyków. Warto je zmienić i sprawdzić, jak zareaguje wtedy skóra. Być może w domu występują jakieś insekty z powodu których pojawiają się owe plamki. Tak czy inaczej proszę udać się do lekarza, który zaleci dalsze postępowanie.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-wybroczyny-po-aktywnosci-fizycznej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-na-skorze-pojawiaja-mi-sie-wybroczyny,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swiad-skory-u-prawie-calej-rodziny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.