Dlaczego dziecko ma świąd całego ciała?

Witam. Od ponad tygodnia moje dziecko 13 lat ma świąd całego ciała. Brak jakikolwiek zmian skórnych. Pomimo to świąd jest b. silny . Syn drapie się do krwi. Po tygodniu mąż ma identyczne objawy. A teraz i ja mam te same objawy. Nigdy nie miałam probl obłe mów że skórą nie mam alergii. Nie zmieniałam kosmetyków proszków itp. Świąd najczęściej występuje ;nogi, pachwiny, pachy, ręce głowa

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę koniecznie udać się do dermatologa. Opisane przez Panią objawy występujące u całej rodziny mogą świadczyć o świerzbie. Jest to prawdopodobne, gdyż jest to choroba zakaźna wywołana przez świerzbowca ludzkiego, którą zarazić się można po kontakcie z osobą chorą. Co prawda w przypadku zakażenia oprócz świądu pojawia się również wysypka, ale każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

W przypadku świerzbu świąd narasta pod wpływem ciepła, a wiec podczas upalnych dni, nocą lub po kąpieli. W ciągu zaledwie kilku dni rozprzestrzenia się i swędzenie odczuwane jest na całym ciele.

Swędzenie całego ciała może mieć również podłoże alergiczne lub ogólnoustrojowe. Świąd skóry pojawia się bowiem przy chorobach wątroby, niedoczynności tarczycy, niewydolności nerek czy cukrzycy. Warto byłoby więc wykonać badania kontrolne w kierunku tych chorób.

Inną przyczyną swędzenia ciała może być obecność w domu pasożytów, np. pcheł czy pluskiew.

Przydatne dla Pani mogą okazać się odpowiedzi na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swiad-skory-u-prawie-calej-rodziny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-ciala-u-trzyosobowej-rodziny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.