Czy to może być wynik alergii?

Witam, od ponad roku co jakiś czas przez kilka dni bardzo swędzą mnie nogi, głównie uda. Nie pojawiają się żadne zmiany na skórze, ani krosty ani zaczerwienienie, dlatego nie wiem czy to może być wynik alergii na jakiś środek do prania, czy inny czynnik. Dziękuję za podpowiedź w sprawie :)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

swędzenie skóry to objaw, który występuje zarówno w przypadku alergii, jak i z powodu chorób skóry lub innych jednostek chorobowych.

Reakcja alergiczna może mieć miejsce na skutek kontaktu z alergenem. Może ona mieć związek z proszkiem do prania, płynem do płukania lub stosowanymi kosmetykami pielęgnacyjnymi.

Nie jest to jednak jedyna możliwość. Skóra swędzi także w przypadku atopowego zapalenia skóry, świerzbu lub infekcji, np. grzybiczej. Świąd skóry na nogach może towarzyszyć także schorzeniom wewnętrznym, takim jak: cukrzyca, niewydolność żylna, żółtaczka lub zaburzenia pracy wątroby. Zachęcamy więc do wizyty u lekarza, aby znaleźć przyczynę swędzenia skóry w Pani przypadku.

Najczęstsze przyczyny swędzenia nóg zostały opisane w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-nog-najczestsze-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.