Co może być przyczyną tego typu ataków?

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące stanu zdrowia mojej mamy. Ma 60 lat i problemy z kręgosłupem (odcinek szyjny). Dziś w nocy podczas snu miała lekkie drgawki, wystąpiło silne charszczenie, była nieprzytomna, sam napad trwał około 10 min, natomiast gdy 'charszczenie' ustało, przez kilka minut dalej była nieświadoma, a później bardzo powoli doszła do siebie. To nie pierwszy taki atak (pierwszy pojawił się około 3 lata temu, jednak od ostatniego minęło około roku). Podczas kilku takich incydentów było wzywane pogotowie, jednak do momentu przyjazdu mama odzyskiwała świadomość, wszystkie badania ma w normie i jest pod opieką neurologa, posiada aktualny rezonans, w którym widać liczne zmiany w kręgosłupie w odcinku szyjnym. Dodam również, że wszystkie ataki miały miejsce w nocy podczas snu, mama po obudzeniu nie pamięta, że taka sytuacja miała miejsce. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, co może być przyczyną tego typu ataków oraz jak podczas takich ataków mamy się zachować poza ułożeniem mamy w pozycji bocznej bezpiecznej. Pozdrawiam

KONIECZNIE DO NEUROLOGA !! ?? Ataki padaczki ?? bedechy???; Jak EEG ???

Opisy badań do interpretacji klinicznej Zwyrodnienie kręgosłupa nie tłumaczy objawów !!! KONIECZNE BADANIE I PEŁNY Wywiad!!! Konieczna pełna konsultacja, wywiad, badanie, ocena neurologiczna psychologiczna; przejrzenie wyników badań ; NAJWAŻNIEJSZY PACJENT , jego stan fizyczny, psychiczny, samopoczucie ...., jaki nastrój, Jakie leki / wszystkie! ? Jaki tryb życia, pracy; dźwiganie, praca stojąca, monotonna w pochyleniu; Nadwaga i brak ruchu sprzyjają dyskopatii; Jaka praca, sen; nawyki ; sporty ?? Jaka aktywność, obowiązki, warunki życia ?? Jakie stresy? Jakie obciążenia rodzinne ?? Możliwa też VIDEOKONSULTACJA zawsze trochę lepszy obraz Pacjenta Pozdrawiam i zapraszam