Co oznacza ta widoczna żyła na nodze?

Mam 19 lat i na mojej prawej nodze na pszczelu idąc w prawo wyskoczyła taka wypukła żyła która z jednej strony kończy się górką .Kolejne na łydce bardziej widać jak ją napne .tylko na prawej nodze na lewej nic wczoraj zrobiłem 100km rowerem i takie coś zobaczyłem dziś lekko było widać wcześniej albo nie zwróciłem uwagi

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój o stan zdrowia.

Z przedstawionego opisu, można by wywnioskować, że wykształcił się na Pana nodze żylak. Przyczyn powstawania takich zmian jest dużo, a na pewno narażone są na to osoby wykonujące siedzący tryb życia, a także długo przebywające w pozycji stojącej.

Żylaki powstają najczęściej w obrębie żył kończyn dolnych. Tworzą się zazwyczaj z pajączków, które mają swój początek pod kolanami i przy kostkach.

Rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, że żylaki samoistnie się wchłaniają. Dlatego zalecamy Panu konsultację z lekarzem internistą lub chirurgiem naczyniowym. Nieleczone i bagatelizowane żylaki mogą prowadzić do pewnych konsekwencji zdrowotnych, między innymi do owrzodzenia żylnego, zakrzepicy żył głębokich, a nawet do zatorowości płucnej. Specjalista może zdecydować o diagnostyce, przede wszystkim badaniu Dopplera żył obu kończyn.

Aby zapobiegać powstawaniu żylaków, należałoby zadbać o właściwą dietę, ubogą w tłuszcze oraz węglowodany proste. Dobrym pomysłem będzie też samodzielne wykonywanie masaży pobudzających krążenie, noszenie właściwego obuwie, a także uprawianie odpowiednich ćwiczeń.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce, by dowiedzieć się więcej na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/zylaki-konczyn-dolnych

https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-zylaki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.