Co może oznaczać to zgrubienie okolicy żyły?

Mężczyzna, 21 lat. Mniej więcej od tygodnia w okolicach zgięcia pośladek-noga pojawiło mi się jakby zgrubienie żyły (jest podłużne i dość twarde) długości około 0,5cm które czuć po dotyku, jest niewidoczne z zewnątrz, przy dotykaniu naprawdę delikatnie boli o ile można to nazwać bólem. Od wczoraj pojawiło mi się coś podobnego na drugiej nodze w tym samym miejscu. Czy zacząć się martwić, poczekać? Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

bez dokładnych badań ciężko jednoznacznie określić czym może być opisywane przez Pana zgrubienie, jednak może ono wskazywać na żylaki, zapalenie żył lub zakrzepicę.

Zakrzepica to stan, w którym krew tworzy skrzepy w żyłach, co prowadzi do zablokowania przepływu krwi. Objawy mogą obejmować obrzęk, ból i zaczerwienienie.

Żylaki to powiększone i poskręcane żyły, które często występują w okolicach nóg. Objawy żylaków obejmują ból, obrzęk i uczucie ciężkości w nogach.

Zapalenie żył również często obejmuje żyły w nogach i powoduje stan zapalny. Objawy, podobnie jak w poprzednich przypadkach, polegają na występowaniu bólu, obrzęku i zaczerwienienia.

Ponieważ zgrubienia występują u Pana od tygodnia i pojawiły się na obu nogach, sugerujemy, aby skonsultował się Pan z lekarzem lub flebologiem (specjalistą od chorób żył) w celu dokładnej diagnozy i leczenia. Lekarz może zalecić badania obrazowe, takie jak ultrasonografia dopplerowska, aby ocenić przepływ krwi i określić, co powoduje wskazane objawy.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w artykułach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepowe-zapalenie-zyl

https://portal.abczdrowie.pl/zylaki-konczyn-dolnych

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.