Co robić z przyrostem wagi przy nadczynności tarczycy?

Witam choruję na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Aktualnie jestem w fazie nadczynności tarczycy. Martwi mnie przyrost wagi bo wiem że przy nadczynności raczej się chudnie, a ja mam na odwrót. Do tego dochodzą silne bóle stawów. Nie wiem co robić, endokrynolog dopiero w październiku, ja karmię piersi i wiem że leki raczej nie wchodzą w grę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli to możliwe najlepiej by było umówić się do endokrynologa wcześniej.

Niewłaściwy poziom hormonów może doprowadzać do zmiany masy ciała, a więc tycia bądź chudnięcia. W Pani przypadku nastąpił przyrost wagi, choć nie do końca musi mieć to związek z hormonami. Bardzo istotna jest bowiem również dieta oraz odpowiednia podaż substancji odżywczych.

Ponadto przy nadczynności tarczycy może występować wzmożony apetyt, dlatego niektórzy chorzy zamiast tracić na wadze, przybierają. Zależne jest to od kaloryczności spożywanych posiłków. Być może to jest przyczyną.

Nadczynność tarczycy może być związana z zapaleniem stawów oraz zmianami w narządzie ruchu, dlatego koniecznie trzeba skonsultować te dolegliwości z lekarzem.

Poniżej znajdzie Pani odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-tycia-u-osoby-z-nadczynnoscia-tarczycy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-otylosci-u-osoby-z-nadczynnoscia-tarczycy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zaprzestac-przybieraniu-na-wadze-przy-nadczynnosci-tarczycy-i-chorobie-hashimoto.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.