Co robić z tym drętwieniem kciuka?

Witam od tygodnia mam zdrętwiały kciuk i gdy go dotykam czuje mrowienie. Dodam ze przez 2 godz bez przerwy kciuk mial nacisk olowka. Czy to moglo spowodowaj zdretwienie?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Drętwienie kciuka, jak i innych palców dłoni jest zjawiskiem nazywanym parestezją. Dolegliwość ta obejmuje takie objawy jak: drętwienie, mrowienie, pieczenie, uczucia przechodzenia prądu oraz miejscowe zaburzenie czucia.

Najczęściej związane jest to z zaburzeniami na tle nerwów obwodowych, rzadziej centralnych. Zjawisko to występuje również przy niektórych chorobach neurologicznych lub urazach mechanicznych.

Bardzo ważna jest znajomość zakresu unerwienia poszczególnych nerwów obwodowych. Tak właśnie nerw pośrodkowy unerwia czuciowo powierzchnię kciuka.

Prawdopodobną przyczyną Pani dolegliwości może być dłużej działający ucisk na wspomniany nerw.

Jednakże należy brać pod uwagę inne przyczyny tego schorzenia, między innymi: zespół cieśni nadgarstka, ucisk urazowy oraz zespół rowka nerwu łokciowego.

Proponujemy konsultację z lekarzem rodzinnym, bądź neurologiem, w celu ustalenia dokładnego źródła Pani problemu. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-palcow-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.