Co robić ze schodzącą skórą z palców?

Schodząca skóra z opuszków palców. Witam mam 22 lata, dwa tygodnie temu lekko zmarzly mi dłonie na dworze, później dużo pisałam na klawiaturze laptopa, w ten sam dzień zeszła mi skóra z opuszków dwóch palców. Później nawilżałam dłonie ale w miejscu schodzącej skóry zrobiła sie twardsza skóra i rowki/ pęknięcia na opuszkach dwóch placów tak jakby skóra straciła elastyczność lub jakby zrobił się jakiś odcisk? Mam dość sucha skórę ale teraz staram się ją nawilżać. Jak się tego pozbyć? Po kremowaniu widać lekka poprawę ale gdy krem wsiąknie lub go zmyje to po chwili znowu jest to samo.
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Domyślam się, że niedogodności, które Pani opisuje mogą być uciążliwe. Skóra schodząca z opuszków palców może być wynikiem kilku czynników. Przemarznięcie dłoni w chłodnych warunkach mogło spowodować tymczasowe uszkodzenie skóry, a z kolei intensywne użytkowanie klawiatury może obciążać dodatkowo obszary, które już są podrażnione prowadząc do opisanych przez Panią objawów.

W pielęgnacji suchej skóry kluczowe jest nawilżanie, zwłaszcza gdy jest ona narażona na niekorzystne warunki zewnętrzne. Dobrze, że Pani już stosuje kremy nawilżające. Możliwe, że wymagana będzie zmiana kremu na bardziej odżywczy lub taki, który zawiera składniki regenerujące skórę, typu alantoina, pantenol czy masło karite (https://uroda.abczdrowie.pl/maslo-karite ), inaczej shea.

Ponieważ zauważyła Pani twardszą skórę i pęknięcia, które przypominają odciski, możliwe jest, że dłonie potrzebują intensywniejszej regeneracji. Może Pani spróbować zastosować na noc grubsze warstwy kremu regenerującego, a następnie założyć bawełniane rękawiczki, aby zwiększyć absorpcję produktu.

Jeśli jednak mimo domowej pielęgnacji problem nie ustępuje lub nasila się, warto, by skonsultowała się Pani z dermatologiem. Specjalista może zaproponować odpowiednie leczenie, na przykład specjalistyczne maści lub zabiegi wspomagające regenerację skóry.

Proszę pamiętać, że skóra jest naszą pierwszą barierą ochronną i jej kondycja może dużo mówić o naszym ogólnym stanie zdrowia, dlatego tak ważne jest, aby o nią dbać i w razie potrzeby szukać profesjonalnej pomocy. Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne i że Pani dłonie szybko wrócą do dobrego stanu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.