Co wynika z tego MR przysadki mózgowej?

Witam. Odebrałam wyniki MR przysadki mózgowej. Proszę o informację co oznacza wynik i do jakiego lekarza powinnam się teraz udać. Siodło tureckie prawidłowego kształtu i wielkości. W jego obrębie widoczna prawidłowej wielkości przysadka mózgowa. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego w części tylno-lewobocznej przysadki widoczna zmiana nie ulegająca wzmocnieniu pokontrastowemu o średnicy ok. 1 mm, która może odpowiadać torbieli kieszonki Rathiego. Zatoki jamiste wolne. Lejek przysadki prawidłowej grubości o prawidłowej intensywności. Skrzyżowanie nerwów wzrokowych prawidłowe. Zatoka klinowa z przegrodami kostnymi prawidłowo upowietrzniona. W obrębie zatoki szczękowej lewej widoczne zmiany zapalne. Wnioski zawarte w opisie. Zalecane badanie kontrolne.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Czy autyzm jest wyleczalny?

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, czy autyzm jest wyleczalny.

Załączony opis badania MR przysadki mózgowej nie stanowi powodu do niepokoju, o ile nie występują zagrażające dolegliwości lub objawy, które wykazał u Pani lekarz podczas badania podmiotowego i przedmiotowego, zanim skierował Panią do badania MR przysadki. Przypadkowym odkryciem wydaje się być wykazany stan zapalny lewej zatoki szczękowej. Stan ten podlega leczeniu u specjalisty otolaryngologa. Gdyby jednak towarzyszył Pani lewostronny ból w szczęce ( u góry ), to należałoby zgłosić się do stomatologa, gdyż częstą przyczyną zapaleń miejscowych w zatokach szczękowych są przewlekłe stany chorobowe korzeni zębów szczęki ( czyli górnych ). Dyskusyjna wydaje się być możliwość torbieli kieszonki Rathkego. Twór tego typu jest z reguły pozostałością rozwojową z okresu życia zarodkowego i bywa groźny gdy ulega znacznemu rozrostowi, zwłaszcza powyżej 1 cm. W takich przypadkach rozważa się operację neurochirurgiczna. Jednak embriologicznie kieszonka przysadkowa Rathkego stanowi rozwojowy punkt wyjścia dla przedniego płata przysadki. Zatem wspomniany rozmiar zmiany 1 mm i jego lokalizacja tylno-lewoboczna przy braku wzmocnienia pokontrastowego wydają się wykluczać niepokój o potrzebę interwencji neurochirurgicznej. W najgorszym przypadku może być to mikrogruczolak wymagający diagnostyki endokrynologicznej w założeniu potencjalnej możliwości leczenia go farmakologicznie. Proponuję, w związku ze stanem zapalnym zatoki, aby w ramach konsultacji laryngologicznej ujawnić szerzej swoje dolegliwości, a specjalista laryngolog poza leczeniem stanu zapalnego zatoki ukierunkuje Panią co do dalszego nadzoru specjalistycznego nad stanem przysadki mózgowej wskazując potrzebę kontaktu z endokrynologiem lub neurologiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty