Co zrobić, jeśli pełnoletnia osoba cierpiąca na neuroboreliozę nie chce się leczyć?

co zrobić jeśli osoba jest pełnoletnia i cierpi na neuroboleriozę w zaawansowanym stadium, jednak nie chce się leczyć?

Małgorzata Panek

Osoba pełnoletnia, w pełni władz umysłowych, ma prawo decydować o swoim leczeniu. Jeśli nie chce się leczyć, nie ma możliwości przymusu. Warto byłoby, gdyby porozmawiała z neurologiem nt konsekwencji braku leczenia.
Pozdrawiam

Pytanie dlaczego nie chce się leczyć? Najczęściej wynika to z lęku przed konsekwencjami leczenia lub efektami ubocznymi. Wówczas wyjaśnienie wątpliwości i uspokojenie pacjenta pomaga w podjęciu decyzji. Jeśli przyczyny są inne- np nie akceptuje choroby, nie wie, ze ja ma itp często potrzebne jest uświadomienie dotyczące istnienia choroby oraz konsekwencji jej nie leczenia. Niestety także często pacjent potrzebuje doświadczyć granic i odpowiedzialności za siebie, by poczuć motywację do leczenia (inaczej mówiąc: jeśli choroba przynosi jakieś wtórne korzyści np renta, ochrona przed podjęciem dojrzałych zadań życiowych wynikających z wieku czy zwolnienie z obowiązków domowych), nie da się wpłynąć na zmianę decyzji inaczej niż poprzez zniwelowanie tychże korzyści.
Zawsze warto rozmawiać- samemu, a także w towarzystwie lekarza czy rodziny. Ważne jednak by rozmowy odbywały się w atmosferze troski i miłości. By przedstawiali Państwo jasno swoje stanowisko i zdanie, ale pozostawiali wybór.