Corynebacterium spp. nieliczne w polu widzenia

Witam, niedługo mam zabieg laparoskopii ginekologicznej z powodu endometriozy. Zgodnie z zaleceniem wykonałam badanie biocenozy pochwy. W wynikach wyszły Corynebacterium spp. nieliczne w polu widzenia. Punkty w skali NUGENTA 1. Czy te bakterie oznaczają zakażenie? Czy wynik może być przeciwwskazaniem do zabiegu?

To bakterie patologiczne, ale w bardzo małej ilości i według skali Nugeta nieistotne klinicznie. Skala Nugenta - polega na określeniu proporcjonalnego udziału konkretnych bakterii w próbce i jej ocenie liczbowej, tzn. przypisanie w konkretnej skali punktowej od 0 do 10 punktów, wynik prawidłowy określany jest wartością do 4 punktów, 4 - 6 to stan pośredni, natomiast powyżej 6 punktów wskazuje na waginozę czyli zapalenie pochwy. Wynik nie powinien być przeciwwskazaniem do zabiegu.