Czy amoniak ma negatywny wpływ na ciążę?

Witam w 22 tygodniu ciazy pofarbowalam wlosy farba z amoniakiem czy moglo to miec niekorzystny wplyw na dziecko?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w tej kwestii zdania ginekologów są podzielone – część uważa, że farbowanie włosów w okresie ciąży nie może w żaden sposób zaszkodzić dziecku, inni zalecają, by ograniczyć w okresie ciąży ekspozycję na potencjalnie szkodliwe chemikalia, a także unikać farbowania włosów agresywnymi farbami.

Tę ostrożność zaleca się aż do II trymestru ciąży, kiedy organy dziecka są już wykształcone i ewentualny wpływ amoniaku na płód jest mało prawdopodobny. Jest to daleko posunięta ostrożność, ponieważ w rzeczywistości nie ma badań, które potwierdzałyby, że amoniak z farby przenika do organizmu dziecka.

Jest mało prawdopodobne, by farbowanie włosów farbą z amoniakiem w 22. tygodniu ciąży miało jakikolwiek wpływ na dziecko, choć nie sposób tego stwierdzić z całą pewnością.

Więcej informacji na temat farbowania włosów w ciąży i potencjalnych zagrożeń wiążących się z tym procederem odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://uroda.abczdrowie.pl/farbowanie-wlosow-w-ciazy oraz https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.