Czy częste psychozy skracają życie?

Mam w rodzinie osobą chorującą na schizofrenie paranoidalną, mimo tego że dostaje zastrzyki i w miarę regularnie bierze też dodatkowo leki doustnie to ma często psychozy z powodu zażywania dopalaczy. Czy częste psychozy skracają życie? Czy dopalacze trwale uszkodzą tej osobie mózg? Same dopalacze mogą zabić, ja to wiem ale bardziej boimy się trwałych zmian w mózgu, bo jak na razie to ta osoba żyje mimo brania dopalaczy, ma skierowanie na odwyk nie pierwszy raz ale obawiamy się, że nie pójdzie.

Dzień dobry, używanie dopalaczy może doprowadzić do trwałych zmian w mózgu, uszkodzenia narządów wewnętrznych, psychoz skutkujących samobójstwem oraz szkodliwych interakcji z przyjmowanymi lekami. Jedyną szansą jest dopilnowanie, aby ta osoba znalazła się na odwyku i powstrzymanie jej przed dalszym użyciem.