Czy doszło do uszkodzenia śluzówki jamy ustnej?

Witam! Mam pewien problem. Wczoraj podczas spożywania popcornu prawdopodobnie gdzieś po drodze zapodziała się niechciana łupinka. Prawdopodobnie po prawej stronie tuż pod językiem. Próbowałam wszelkich sposobów, aby ją usunąć, ale dalej czuje lekki dyskomfort. Nie boli podczas przełykania. Czy możliwe, że jedynie lekko naruszyła śluzówkę i poleciała dalej? Czy lot samolotem z takim małym ciałem obcym w gardle jest bezpieczny? Kiedyś czytałam artykuł, że wbite ciało obce w gardło takie jak na przykład ość może przebić aortę. Czy to fizycznie możliwe z kawałkiem popcornu i zmianą ciśnienia podczas lotu? Bardzo się martwię, z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety bez bezpośredniej obserwacji i badania nie można stwierdzić, czy doszło do zatrzymania ciała obcego. Odczuwany przez Panią lekki dyskomfort może być spowodowany podrażnieniem śluzówki i nie powinien mieć wpływu na lot samolotem.

Jeżeli jednak dolegliwości trwałyby przez dłuższy czas, a dodatkowo pojawiłyby się u Pani inne niepokojące objawy, jak zaburzenia oddychania, problemy z połykaniem, czy ból w klatce piersiowej należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem laryngologii i wykonać odpowiednią diagnostykę.

Aby sprawdzić, czy nie doszło do zatrzymania ciała obcego lekarz może zastosować laryngoskopię. Jest to badanie bezinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta, które pozwala uzyskać szczegółowy obraz diagnostyczny i umożliwia szybką ocenę stanu jamy ustnej, gardła oraz krtani. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abczdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/wziernikowanie-gardla

Warto również sprawdzić, co na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-tylko-podraznienie-gardla

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/utkniecie-kawalka-jedzenia-w-gardle

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-poradzic-sobie-ze-skorka-ktora-stanela-w-gardle

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.