Czy to na pewno trafna diagnoza?

Witam, od około 3 miesięcy borykam się z uczuciem ciała obcego w gardle, uczucie to przemijało lecz ostatnimi czasy pojawiło się i nasiliło do takiego stopnia że odczuwam dyskomfort podczas przelykania śliny głównie w momencie gdy gardło jest wysuszone. Objawy które mi towarzyszą to wspomniane uczucie ciała obcego w gardle na wysokości środka szyji po prawej stronie, lekki ból na prawym łuku obok języczka przy naciskaniu na niego językiem, sporadyczny lekki ucisk w dolnej części szyji i także minimalny w wspomnianej wyżej części gardła. Lekarz rodzinny stwierdził nieżyt nosa, gardła z podejrzeniem że to refluks a laryngolog po dosyć sprawnej wizycie nieżyt gardła. Czy jest to na pewno trafna diagnoza? Zastanawia mnie to ponieważ wizyta u laryngologa przebiegła nadzwyczaj sprawnie a stwierdził tylko zanik śluzówek. Dodam że od ostatnich 4 miesięcy nie palę. Mężczyzna 18 lat

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Niestety bez bezpośredniego badania nie można stwierdzić, czym są spowodowane Pana problemy z gardłem. Jeżeli problem nie będzie ustępował po zaleconym leczeniu wskazana byłaby ponowna konsultacja laryngologiczna celem rozszerzenia diagnostyki.

Takie uczucie ciała obcego w gardle może być spowodowane wieloma czynnikami. Za tego typu dolegliwości może odpowiadać zarówno nieżyt gardła, jak również refluks żołądkowo-przełykowy. Nie wspomina Pan, jakie leczenie zostało zalecone przez specjalistów, ale proszę na ten moment stosować się do ich zaleceń. Jeżeli te objawy będą nadal występować albo się nasilać warto poszukać ich innej przyczyny. Czasami takie dolegliwości, czyli uczucie tzw. guli w gardle może być spowodowane czynnikami psychogennymi i mieć podłoże emocjonalne. Proszę zastanowić się, czy w ostatnich dniach nie jest Pan bardziej podatny na stres itp. W tej sytuacji wsparciem może być wizyta u psychologa. Czasami źródłem tych problemów mogą nie być schorzenia laryngologiczne, a problemy z tarczycą – wtedy zalecamy dodatkową konsultację z endokrynologiem, który zleci Panu dodatkowe badania, m.in. usg tarczycy.

Więcej o problemach z gardłem można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/ucisk-w-gardle-przyczyny-objawy-leczenie-powiklania

Warto również przekonać się, co na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-ucisku-w-gardle-u-27-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ucisk-w-gardle-na-tle-nerwowym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-ucisku-w-gardle-podczas-przelykania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.