Czy dziecko może mieć owsiki?

Witam. Córeczka ma zaczerwienienie pod oczami, podwyższone płytki krwi 550 przy normie 490, podzywszone eozynofile 8.3 Norman do 6. Lekarz twierdzi, że nie ma potrzeby robienia dodatkowych badań. Zauważyłam w kupie nitki, nie wiem czy to mogę być owsiki czy pozostalosci po zjedObym bananie. Dziekuje. Mieliśmy problem z czyrakiem, potem z zapelniem mieszków włosowych. Pojawiają się jeszcze krostki na tylnej części nóg lub na dole brzucha, dermatolog mówi, że to zalapenie mieszków.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, ciężko na odległość stwierdzić, czy dziecko przechodzi zakażenie pasożytnicze, jednak znalezione przez Panią nitki w kale mogą być oczywiście owsikami lub nawet glistami ludzkimi (odróżniamy je zazwyczaj sugerując się długością - dorosły owsik osiąga około 1cm w przypadku samicy, a glista od 15 do nawet 40 cm). Podwyższone eozynofile, jak i problemy skórne rzeczywiście mogłyby wskazywać na zainfekowanie pasożytami i w związku z tym najlepiej byłoby wykonać badania kału, aby sprawdzić, czy są one obecne. Dodatkowo warto obserwować dziecko, czy aby przypadkiem nie drapie się w okolicach odbytu, co jest bardzo często zauważane przy tego typu problemach.

W przypadku pozytywnego wyniku badania kału, leczeniu należy poddać wszystkich domowników, ale o tym na pewno wspomni jeszcze lekarz.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/owsiki-zarazanie-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-owsiki

https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-u-dzieci-owsiki-lambile-glista-ludzka-tasiemiec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.