Jakie badanie wykazałoby, że dziecko ma pasożyty?

Synek 3-lata ma wysypkę w zgięciach łokci oraz kolan. W morfologii wyszły podwyższone eozynofile (10% przy normie 1-5%). Po zebranym wywiadzie alergolog stwierdził alergie wziewną, czekamy obecnie na wyniki z krwi. Dodatkowo alergolog stwierdził, że poziom eozynofili wskazuje na pasożyty. Przepisał nam zentel (również mi i mężowi). Ja jestem w 9 miesiącu ciąży i z tego co czytałam ciężarne i karmiące nie powinny zazywac tego preparatu. W badaniu kału pod kątem pasożytów nic nie wyszło (dwie próbki), ale Pan dr twierdził że często w kale pasożyty nie wychodzą. Czy jest jakieś dokładniejsze badanie które daloby pewność że synek ma pasożyty? I czy jeżeli on je ma to my również? Dodam jeszcze, że miałam robioną morfologie i u mnie poziom eozynofili jest w normie. Czy zatem podwyższony poziom eozynofili u synka to nie czasem wynik alergii oraz azs w zgięciach łokci, a nie wynik posiadania pasożytów?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy badania na kał wychodzą negatywne, a istnieje prawdopodobieństwo ich występowania, należy powtórzyć badania za około 3 tygodnie, jeśli badania powtórzone trzy razy, za każdym razem będą dawały negatywne wyniki, to pasożytów prawdopodobnie ma. Inną metodą, która pozwala wykryć obecność pasożytów w organizmie człowieka, jest metoda oznaczenia na podstawie wymazu z odbytu, oznaczenia swoistych przeciwciał we krwi czy oznaczanie obecności antygenów pasożytów (z krwi/kału). Najdokładniej jednak działają badania molekularne, które pozwalają na wykrycie materiału genetycznego pasożyta w żywicielu. Można je wykonać np. na podstawie krwi. Dzięki temu typowi diagnostyki jesteśmy w stanie zidentyfikować obecność nawet jednego/niewielkiej ilości pasożytów obecnych u człowieka. To czy wszyscy członkowie rodziny są zarażeni, nie jest pewne i jest trudne do stwierdzenia. Oczywiście podwyższony poziom eozynofili świadczy również o alergii, jednak nie jest to jednoznaczne z wykluczeniem innych chorób, w tym pasożytniczych.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-owsiki-glista-tasiemiec-lamblia

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-pasozyty-zyja-w-czlowieku-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/eozynocyty-eo-rola-w-organizmie-normy-podwyzszona-wartosc-zmniejszona-wartosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.