Czy może być to czyrak?

Witam! Jakiś miesiąc temu zauważyłam u siebie krostkę nad lewą piersią, która po czasie zamieniła się w siny punkt. Podczas dotykania wyczuwam delikatne zgrubienie oraz lekki ból. Czy może być to czyrak, czy jest to coś poważniejszego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przypadek czyraka nazywany jest też zapaleniem ropnym mieszka włosowego. Dolegliwość polega na tym, że w miejscu na ciele tworzy się krosta, która może mieć do 3 cm średnicy i w której zbiera się ropa. Miejsce to boli i w przypadku gdy zbierze się za dużo ropy, przybiera żółtą barwę.

Krosta może zniknąć sama, jednak dla pewności można się udać do dermatologa, który zbada dokładnie miejsce obarczone bólem i zaproponuje dalsze postępowanie. Należy uważać, ponieważ przy czyrakach często dochodzi do infekcji bakteryjnych, które z kolei powodują objawy, takie jak gorączka, zmęczenie czy powiększenie się węzłów chłonnych.

Więcej informacji o czyrakach można się dowiedzieć z artykułu, do którego link zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/czyraki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.