Jka pozbyć się całkowicie tego schorzenia?

Witam, Od kilku lat mamy w rodzinie wracające owsiki co rok, co pół. W domu dbamy bardzo rygorystycznie o higienę, w trakcie kuracji pierzemy w 90 stopniach, prasujemy, odkazamy klamki, toaletę, łóżko, bieliznę. Czy możliwe jest że zarazamy się od kogoś z dalszej rodziny? Czy łączyć odrobaczanie vermoxem z ziołami, jak uodpornic się na jaja, które podobno latają nawet w powietrzu. Pomocy! Z góry dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety owsiki potrafią być bardzo uciążliwe, stąd leczenie zakażenia tymi pasożytami powinno obejmować wszystkich członków rodziny wraz z zachowaniem restrykcyjnych zasad higieny. Leczenie farmakologiczne warto wspomóc także metodami naturalnymi – dobre rezultaty daje jedzenie zmielonych pestek dyni na czczo, dodawanie oleju z pestek dyni do potraw, picie wody z czosnkiem, a także jedzenie kiszonek i picie z nich soku.

Poza standardową zmianą pościeli i praniem jej wraz z bielizną w wysokiej temperatury należy pamiętać o tym, że jaja owsików mogą znajdować się w domu w meblach tapicerowanych i powierzchniach typu koce, narzuty, zasłony, firanki itd.

Stąd niekiedy pozbycie się owsików nie jest łatwe, zwłaszcza gdy wśród domowników znajdują się dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym – niewykluczone, że w ich środowisku znajdują się dzieci, które są nieprawidłowo leczone i to one są źródłem stale nawracającego zakażenia tymi pasożytami w Państwa domu.

Więcej informacji na temat owsików i leczenia owsicy w naszych artykułach, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-owsiki oraz https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-u-dzieci-owsiki-lambile-glista-ludzka-tasiemiec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.