Banan - wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, kaloryczność

Banany to jadalne rośliny z rodziny biologicznej Musa, występujący na świecie w wielu odmianach i kształtach. Niemal wszystkie gatunki bananów spożywane w dzisiejszych czasach pochodzą od dwóch dziko rosnących gatunków - Musa acuminata i Musa balbisiana. Hodowla bananów ma miejsce w 135 krajach, głównie jako owoce spożywcze, jednak z bananów wytwarza się też błonnik, wino z bananów lub piwo z bananów, są też używane jako rośliny ozdobne.

spis treści

1. Banan - wartości odżywcze

Posiadane przez banany właściwości działają korzystnie na stan naszego zdrowia. Banan, ze względu na swój słodki smak, często wykorzystywany jest w różnych dietach. Lekarze już dawno ustalili, że, wbrew powszechnej opinii, jedzenie jednego jabłka dziennie nie jest aż tak korzystne jak spożywanie jednego banana. W porównaniu do jabłka te same zawarte w bananie składniki odżywcze występują w większych ilościach. Wśród składników odżywczych banana znajdziemy więcej witamin, a także większą ilość węglowodanów, żelaza, fosforu, witaminę A i naturalny cukier.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Banan bogaty jest w składniki mineralne oraz wiele witamin, będących źródłem zdrowia. Wartość energetyczna bananów sprawi, że nawet w chwilach przemęczenia i senności jeden banan postawi nas na nogi i da nam energię na przepracowanie prawie półtorej godziny. W bananie kalorii jest ok. 88 w 100 g produktu. Przy ustalaniu ilości kalorii w bananie trzeba wiedzieć, ile waży banan. Średniej wielkości banan waży ok. 120 g. Więc gdy już wiemy, ile waży banan, łatwo obliczyć, że kalorii w bananie jest ok. 105. Energia, którą dostarczamy organizmowi spożywając jeden banan wystarcza organizmowi na dłuższy czas, niż w przypadku kawy czy słodyczy.

Niezwykłe moce zwykłego owocu – poznaj właściwości banana
Niezwykłe moce zwykłego owocu – poznaj właściwości banana [6 zdjęć]

Ten łatwo dostępny i bardzo lubiany owoc ma imponujące właściwości prozdrowotne. Dowiedz się, jakie są...

zobacz galerię

Zawarte w bananach składniki odżywcze obejmują również potas, który odpowiedzialny jest za doprowadzanie tlenu do mózgu. Dzięki temu banany mają dobry wpływ na nasz układ krążenia, a także wspomagają nasz mózg podczas wysiłku intelektualnego.

2. Banan - właściwości zdrowotne

Jeśli cierpimy w wyniku wyjątkowo mocnego kaca, dzięki swoim właściwościom banan może szybko poprawić nasz stan. Przygotowanie szybkiego koktajlu z bananów, jogurtu naturalnego i miodu nie zajmuje dużo czasu, a pomoże naszemu żołądkowi wrócić do normalnego trybu pracy.

Banany to owoce o wielu walorach wpływających pozytywnie na nasze zdrowie
Banany to owoce o wielu walorach wpływających pozytywnie na nasze zdrowie (123RF)

Ponadto zawarte w bananach właściwości pomagają kobietom w zwalczaniu bóli menstruacyjnych. Banany zawierają bowiem witaminę B6, która poprawi nam nastrój w trudne dni, a także złagodzi głód nikotynowy. Banany zalecane są także dla kobiet w ciąży.

Spożywanie bananów jest także korzystne dla naszego układu trawiennego, ponieważ posiadane przez banany właściwości zapobiegają wrzodom żołądka, łagodzą nudności, zapobiegają wymiotom i leczą zgagę.

3. Banan - kaloryczność

Banany są pokarmem wysokokalorycznym i mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego powinny unikać ich osoby chore na cukrzycę, jako że zaleca im się dietę z pokarmów o niskim indeksie glikemicznym.

Banany zawierają 89 kcal na 100 gram. Dzięki bananom będziemy mogli jednak obniżyć poziom cholesterolu. Banany zawierają dużą ilość pektyn, które są rodzajem błonnika pokarmowego. Naukowcy z Indii dokonali odkrycia, które mówi, że elementy banana zawierające pektyny mogą przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie.

Koniecznie przeczytaj

Banany mogą także obniżyć ryzyko nowotworu nerki. U osób spożywających banany od czterech do sześciu razy w tygodniu ryzyko wystąpienia nowotworu nerki zmniejszyło się w znacznym stopniu, bo aż o połowę. Skrobia oporna zawarta w zielonych bananach może również obniżyć ryzyko wystąpienia innych rodzajów chorób nowotworowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy