Czy gen MTHFR ma wpływ na obecność schizofrenii w rodzinie?

Przeczytałam, gdzieś że mutacja genu MTHFR może mieć wpływ na wystąpienie w rodzinie schizofrenii. Czy w Polsce bierze się pod uwagę badanie tego genu w rodzinie w której występuje ta choroba ?Cy lekarz psychiatra powienien? , może ? zlecić badania.

Dzień dobry.
Obecny stan naszej wiedzy na temat schizofrenii nie daje podstaw do wskazywania na określone gany jako na przyczynę schizofrenii i prognostyk jej wystąpienia w przyszłości.
W szczególności badania nad mutacjami w genie MTHFR - jak wskazuje literatura fachowa - nie dają podstaw do łączenia tych mutacji z zagrożeniem wystąpieniem schizofrenii. Europejskie i amerykańskie Towarzystwa Genetyczne nie rekomendują badania wariantów genu MTHFR, wskazując, że badania tego rodzaju w świetle wiedzy naukowej nie mają żadnej wartości diagnostycznej ani terapeutycznej. W najbliższym czasie powinny zostać opublikowane także zalecenia Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w tej sprawie.
Nie dysponujemy dowodami naukowymi, ani też nie mamy wiedzy na temat bezpośrednich korelacji pomiędzy mutacjami w genie MTHFR a pojawianiem się takich chorób jak schizofrenia czy na przykład autyzm.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog