Czy guma utknęła mi w przełyku?

Witam. Byłam wczoraj tak zmęczona, że zapomniałam, że żuje gumę. Podczas picia i jedzenia miałam ją dalej w buzi, po czym poczułam że zostało mi jej bardzo mało i jest ona "rozpuszczona". Resztę gumy musiałam połknąć wraz z jedzeniem, "rozpuszczoną" gumę przelknelam wraz ze ślina.. Mam teraz lekkie duszności, chciałabym zapytać czy możliwe jest to że guma stanęła mi gdzieś w przełyku czy duszności są spowodowane zwykłym zdenerwowaniem i nadmiernym myśleniem o tym że coś mi sie stanie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mało prawdopodobne jest, aby guma do żucia utknęła w przełyku. Podejrzewam, że Pani samopoczucie wynika ze stresu i zdenerwowania tym faktem aniżeli z realnego zagrożenia. Najprawdopodobniej połknięta guma do żucia powędrowała dalej i zostanie wydalona w takiej formie, w jakiej była spożyta.

Jeśli jednak dolegliwości te (tzn. duszności) będą utrzymywały się dłużej proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub gastroenterologa w celu wykonania gastroskopii.

W naszym projekcie pojawiały się już podobne pytania dotyczące omyłkowego połknięcia gumy do żucia. Znajdzie je Pani wraz z odpowiedziami specjalistów pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-moge-pozbyc-sie-gumy-z-przelyku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-utkniecia-gumy-do-zucia-w-tchawicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.