Czy istnieje u mnie ryzyko wystąpienia zakrzepu?

Witam Jestem 8 dni po rekonstrukcji kolana(pęknięte więzadło przednie) i dwa dni po zabiegu odczuwam ból w łydce dosyć silny. Byłem u ortopedy na kontroli kolanko goi się bardzo dobrze obrzęk został niewielki. Czy istnieje ryzyko zakrzepu (biorę codziennie zastrzyki w brzuch) i jeżeli tak to na ile jest on zagrożeniem życia ponieważ jestem osobą która boi się zabiegów itd. W poniedziałek zostaną mi zdjęte klamry (nie szwy) i powiadomię o tym ortopedę ale do tej pory czy mogę jakoś dodatkowo temu zapobiegać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że poddał się Pan zabiegowi rekonstrukcji kolana, który na pewno mógł powodować pewne obawy. Jednakże z opisu wynika, że operacja została przeprowadzona pomyślnie i odbyło się bez komplikacji.

Ból i obrzęk po zabiegu jest normalnym etapem rekonwalescencji. Dodatkowo opinia lekarza specjalisty na wizycie kontrolnej mogła tylko potwierdzić, że wszystko występuje w najlepszym porządku.

W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych w postaci zastrzyków (iniekcji w powłokę brzuszną) prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zakrzepowej jest raczej minimalne. Preparat ten stosowany jest zawsze po zabiegu i przy dłuższym unieruchomieniu kończyny.

Jednakże w razie wątpliwości, zalecamy Panu konsultację z lekarzem ortopedą. Specjalista oceni ryzyko powikłań oraz pojawienia się zakrzepicy.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/nieleczone-sa-powaznym-zagrozeniem-jak-rozpoznac-zakrzep-krwi-i-czy-mozna-go-odroznic-od-siniaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.