Czy ja schudnę? Pomocy!

Witam!!! Mam na imię Paulina, mam 12,5 lat 154/155 wzrostu a, ważę 60. (wiem mam nadwagę). Bardzo bym chciała schudnąć jakieś 5-10 kg. Chodzę na sks z siatkówki oraz jestem bardzo aktywna na wf. Zazwyczaj do szkoły nie biorę śniadania, najczęściej kupuję jakieś bułki, potem w szkole mam obiad a w domu kolacja 2 kromki chleba z szynką do tego herbata. W weekend śniadanie 1 bułka z herbatą jakiś owoc obiad 2 daniowy i kolacja w między czasie zjem coś słodkiego (jestem uzależniona od słodyczy). W mojej rodzinie siostra mojej mamy ma spora nadwagę jakieś 30kg (nie chcę wyglądać jak moja ciocia). Próbowałam z aerobiczna 6 weidera. Rezultat prawie że żaden. PS Mój brat jest szczupły, choć zjada dużo słodyczy????? Pozdrawiam i oczekuje szybkiej odpowiedzi :):):):)

Witaj Paulino,
odpowiadając na Twoje pytanie - oczywiście, możesz schudnąć jeżeli będziesz:
a. mądrzej się odżywiać
b. zwiększysz ilość ruchu

A co to konkretnie oznacza?
Jeżeli chodzi o jadłospis to przede wszystkim musisz przed wyjściem do szkoły zjeść śniadanie. Powinno być ono pożywne. Pozostałe posiłki najlepiej jak będziesz jadła co 3 godziny, wtedy organizm dobrze gospodaruje dostarczoną energią (nie robi zapasów w postaci tkanki tłuszczowej).

Po drugie powinnaś zwrócić uwagę na to co jesz. Tu podpowiedzią będzie piramida żywieniowa:  http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#piramida.
Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby wybierać produkty pełnoziarniste (pieczywo razowe, naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze tj. gryczana, pęczak, ciemne makarony) - co oznacza, że nie powinnaś jeść białego pieczywa. Połowę miejsca na Twoim talerzu powinny zajmować warzywa, w zasadzie bez ograniczeń możesz jeść surowe warzywa, z gotowanych unikaj ziemniaków, marchewki i buraków. Jedz owoce, ok. 300 g dziennie (mniej więcej tyle co 2 jabłka). Z mleka i przetworów wybieraj te o obniżonej zawartości tłuszczu: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty. Ser żółty jedz ostrożnie, gdyż jest bardzo kaloryczny. Z mięs wybieraj chude tj. pierś z kurczaka / indyka. Jedz ryby, jaja i rośliny strączkowe. Z tłuszczów używaj oleje roślinne, również ostrożnie.

Następnie powinnaś unikać tego, co dostarcza tzw. puste kalorie. Przede wszystkim wyeliminuj słodycze (przeczytaj artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/stop-slodyczomanii), ale także nie jedz: hamburgerów, pizzy, frytek, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów). Ogranicz spożycie ziemniaków, białego pieczywa, naleśników, pierogów, białego makaronu, białego ryżu, słodzonych jogurtów.

Dodatkowo - pij dużo wody - min. 1,5 l dziennie. Zupełnie zrezygnuj z napojów gazowanych / słodzonych. Jeżeli pijesz herbatę to bez cukru.

Dobrze się wysypiaj.

A także zwiększ aktywność - codziennie przez min. pół godziny powinnaś być w ruchu. Wybierz ruch, który lubisz. Najbardziej korzystne w utracie zbędnych kg są tzw. ćwiczenia aerobowe (basen, rowerek stacjonarny, bieżnia, łyżwy, narty, szybki marsz). Warto tez w tygodniowy plan włączyć trochę zajęć anaerobowych. Przy aktywności bardzo wazna jest systematyczność. Więcej szczegółów znajdziesz na www.abccwiczenia.pl

Pamiętaj, że najbardziej korzystne dla zdrowia i najskuteczniejsze jest powolne tracenie kg - od pół do 1 kg tygodniowo.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska