Czy jest możliwe wyleczenie z depresji bez leków?

Witam:) Mam 18 lat i mam stwierdzoną depresję. Byłam u psychiatry,który przepisał mi lek Asentra.Biorę go od dwóch miesięcy lecz ostatnio zapomniałam o lekach przez 3 dni.Wzięłam moją dawkę,czyli dwie tabletki( tak jak kazał mi psychiatra) i po półtorej godzinie zaczęłam odczuwać bardzo dziwny pot, zaczęło bić mocno serce i nie mogłam oddychać.Mialam atak paniki i ogromne źrenice. Przez to, totalnie odstawiłam te leki i mam zawroty głowy , ciągle chce mi się płakać , jestem przybita i chciałam się dowiedzieć ile to będzie trwać ? Czy jest możliwe wyleczenie z depresji bez leków ? Czy nic groźnego mi się nie stanie po odstawieniu tych leków ? Ostatnio miałam bardzo silny bol głowy , wymioty , zawroty itp i ze strachu wezwałam karetkę. Wiem,że powinnam odstawić leki stopniowo,ale przez atak paniki i te wszystkie objawy boję się wziąć jakiegokolwiek leku teraz, nawet przeciwbólowego.
KOBIETA, 18 LAT 10 miesięcy temu

Tak, jest to możliwe, ale nie u każdego i nie każdej. Lepiej jednak stosować leki. Przerwanie leczenia jest niewskazane i może dawać takie objawy jak u Pani. Zastanawiam się nd tym, jak doszło do tego, że "zapomniała" Pani leków? Może nie bardzo Pani wierzyła w to rozpoznanie? Może nie dowierza Pani lekarzowi? W zaburzeniach nastroju i w ich leczeniu ważną rolę odgrywa nieświadomość. Dlatego proponuję autorefleksyjne przeanalizowanie i samych objawów i okoliczności ich wystąpienia. Młodość przynosi wiele przeżyć i wydarzeń, które mogą przyczynić się do powstania depresji. Choć nie zawsze pojawia się ona natychmiast po traumatycznych przeżyciach. I same przeżycia nie są odbierane jak bardzo traumatyczne.

Czy przypomina sobie Pani z przeszłości takie objawy, które teraz spowodowały postawienie takiej diagnozy? Co Pani wówczas robiła? Czy ma pani w swym otoczeniu kogoś, do kogo może się zwrócić w trudnych sprawach? Jak sama sobie Pani radzi gdy jest jej ciężko.

Proponuję wrócić do leków w porozumieniu z lekarzem leczącym i zwrócić się do psychologa/psychoterapeuty po poradę.